II Szkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii”

II Szkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii”

30 marca br. w naszej szkole odbył się II Szkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii”, który skierowany był do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum.

Celem konkursu było: promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych języka polskiego, doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej i gramatycznej, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, kształcenie umiejętności ortograficznej samokontroli, rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu opanowali zasady ortograficzne.

W I etapie uczniowie mieli do napisania dyktando „uzupełniankę”. Stopień trudności dyktanda był bardzo duży, jednak piszący poradzili sobie znakomicie. Prace konkursowe oceniła komisja w składzie: Pan Aleksander Fil- Przewodniczący szkolnej komisji konkursowej oraz członkowie-Pani Danuta Szpiech i Pani Elżbieta Skubisz. Komisja wyłoniła osoby ze szkoły podstawowej i gimnazjum, które zdobyły największą liczbę punktów. Są to: Weronika Duda- kl. IV, Justyna Telesz- kl. VI, Miłosz Wawczak- kl. VI ze szkoły podstawowej. Najlepsze wyniki w gimnazjum osiągnęły: Klaudia Kłak- kl. I, Paulina Szpiech- kl. II i Patrycja Starzak- kl. III.

Finaliści spotkali się w II etapie konkursu dnia 6 maja br. Uczniowie szkoły podstawowej pisali konkurs składający się z dwóch części. Pierwsza to uzupełnienie luk w dyktandzie zgodnie z regułami ortograficznymi. Druga część to zadania z poszczególnych zasad ortograficznych. Również uczniowie gimnazjum musieli wykazać się doskonałą znajomością reguł ortograficznych w przygotowanych dla nich sześciu bardzo trudnych zadaniach.  Jednak uczestnicy świetnie radzili sobie z wszelkimi zawiłościami polskiej ortografii. Każdy z nich już został zwycięzcą przechodząc do II etapu. Ale Mistrz może być tylko jeden. Dlatego w szkole podstawowej tytuł „Mistrza Ortografii” zdobył Miłosz Wawczak z kl. VI, który udzielił najwięcej poprawnych odpowiedzi. Natomiast w gimnazjum zaszczytny tytuł „Mistrza Ortografii” przyznano Paulinie Szpiech z kl. II, która najlepiej odpowiedziała na ortograficzne pytania. Zwycięzcom wręczono dyplomy oraz nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy także otrzymali dyplomy i nagrody pocieszenia.Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok do udziału w konkursie.

Danuta Szpiech, Elżbieta Skubisz

" Mistrz Ortografii 2015"

Utworzono dnia 11.05.2015, 18:20