Spotkanie ze sztuką

Utworzono dnia 16.04.2024
Dziś, 16 kwietnia uczniowie klasy ósmej zaprosili nas na przedstawienie teatralne pt. „Balladyna” J. Słowackiego. Uczniowie klas 0- VII wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły zebrali się na sali gimnastycznej, która na chwilę zamieniła się w scenę teatralną.
Wspaniała dekoracja przeniosła nas w świat fantastyczny, którym rządziła piękna nimfa Goplana z jeziora Gopło. Zaś chata Wdowy i jej córek to świat realistyczny, który mogliśmy podziwiać dzięki poszczególnym elementom dekoracji i przedmiotom używanym dawniej w domach. Ósmoklasiści od wielu tygodni przygotowywali się do wystawienia tej sztuki. Liczne próby miały na celu doskonalenie warsztatu teatralnego uczniów. Wszystko to przyniosło rewelacyjny, końcowy efekt. Goplana (niesamowita rola Aleksandry Zabój ) zakochana w Grabcu (świetny Mikołaj Sarnicki) używa czarów, aby rozkochać w sobie pana Grabka. Towarzyszą jej wierni słudzy: Skierka i Chochlik (super śmieszni Patryk Bulanda i Kacper Rybczak), którzy czarami próbują nakłonić oziębłe serce Grabca ku Goplanie.
Kolejne scena przenosi nas do chaty ubogiej Wdowy (doskonała rola Nikoli Skotnickiej) oraz jej córek Balladyny i Aliny (w te role wcieliły się perfekcyjnie Zofia Szala i Zuzanna Tomońska). Tutaj dzięki czarom chochlików trafi hrabia Kirkor (w tę postać męską doskonale wcieliła się Zofia Bobola), który oczarowany pięknymi mieszkankami chaty, postanawia wybrać jedną za żonę.
Aktorzy przenieśli nas w kolejną scenę- dekoracja lasu pięknie przygotowana, pełna czerwonych malin i brzóz. Tutaj córki Wdowy biorą udział w konkursie zbierania malin i podstępna Balladyna, zabijając Alinę wygrywa konkurs. Muzyka weselna i przybycie swatów kończą przedstawienie.Gromkie brawa od publiczności były dowodem, że sztuka w wykonaniu uczniów klasy ósmej bardzo podobała się wszystkim.
Kostiumy wykorzystane w spektaklu przyciągały uwagę, były dobrze dobrane do poszczególnych postaci. Warto wspomnieć, że młodzi aktorzy sami je przygotowali, jak również pracowali nad dekoracją. I tu szczególne podziękowania kierujemy w stronę wszystkich nauczycieli, którzy pomagali nam przy organizacji przedstawienia. Dziękujemy Pani Dorocie Krzysztyńskiej, Pani Aleksandrze Gratkowskiej i Panu Czesławowi Durakowskiemu. Podziękowania składamy także  rodzicom, którzy pomogli w gromadzeniu poszczególnych elementów dekoracji i upiekli pyszne amoniaczki.  Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli  na naszą sztukę i docenili nasz talent aktorski.

Elżbieta Skubisz

Szkolny Teatr przedstawia...