Narodowe Czytanie "Lalki"

W 2015r.cała Polska już po raz czwarty bierze udział w Narodowym Czytaniu – akcji zapoczątkowanej w 2012r.przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, poznanie największych dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości. W poprzednich latach czytano „ Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, „Zemstę” A. Fredry oraz „ Trylogię” H. Sienkiewicza. W tym roku przedmiotem narodowej lektury jest pozytywistyczna powieść B. Prusa „ Lalka”.
W Narodowe Czytanie włączyli się również mieszkańcy Gminy Nozdrzec. Panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Warze,na czele z panią Danutą Kusińską, wspólnie z Dyrektorem Zespołu Szkół w Warze zaprosili społeczność szkolną oraz mieszkańców wsi do poznania losów Wokulskiego. 4 września 2015r. w Zespole Szkół w Warze fragmenty „ Lalki” czytali: przedstawiciele władz gminnych, policjanci z Komendy Policji w Nozdrzcu, bibliotekarki, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół w Warze. Zastępca Wójta Gminy Nozdrzec - Sabina Południak, Przewodniczący Komisji Budżetowej - Jan Jedynak, młodszy aspirant - Sebastian Garbiński, starszy aspirant - Joanna Barańska, Edyta Serwatka, Dyrektor ZS w Warze – Aleksander Fil, nauczyciele: Danuta Szpiech, Wojciech Tarnawski oraz gimnazjaliści: Klaudia Kłak, Paulina Szpiech, Małgorzata Salwiak, Andżelika Adamska, Justyna Telesz i Miłosz Wawczak zabrali słuchaczy w podróż do XIX – wiecznej Warszawy. Nienaganna dykcja oraz mnogość interpretacji sprawiły, że czytelnicy z zaciekawieniem śledzili dzieje Wokulskiego, starego subiekta Rzeckiego, Izabeli Łęckiej i innych bohaterów „ Lalki”.  Czytaniu towarzyszyła  muzyka. Z krótkim występem wokalnym wystąpiła absolwentka ZS w Warze – Karolina Potoczna.
 Spotkanie zakończyło się wręczeniem  dyplomów dla osób, które wzięły udział w Narodowym Czytaniu. Chętni mogli opieczętować swoje egzemplarze „Lalki”  pamiątkowym stemplem.

Narodowe Czytanie "Lalki" B.Prusa

Utworzono dnia 04.09.2015, 22:08