Polsko, nie jesteś już niewolnicą

Utworzono dnia 10.11.2019

8 listopada w Szkole Podstawowej  im. św. Jana Pawła II w Warze odbyła się uroczysta akademia z okazji 101-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odświętnie ubrani uczniowie z kotylionami w barwach narodowych oraz nauczyciele zgromadzili się na sali gimnastycznej, by upamiętnić  odrodzenie naszego kraju i wyrazić wdzięczność przodkom, którzy oddali swoje życie za wolność. W tym niezwykłym dniu każdy z nas mógł poczuć radość i dumę z bycia Polakiem.
         Na początku uroczystości  wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski – Mazurek Dąbrowskiego. Później uczniowie klas VI i VIII SP przedstawili montaż słowno – muzyczny o tych pięknych i ważnych dla naszego kraju chwilach. Wzruszające teksty o Polsce przepleciono pięknymi pieśniami patriotycznymi. Wspomniano ważne daty historyczne i przypomniano, czym dla każdego Polaka powinna być Ojczyzna, za którą nasi przodkowie przez wieki przelewali krew. Uczniowie słowami wierszy opowiedzieli o zaborach, tęsknocie naszych rodaków  za wolną ojczyzną, wysiłkach zbrojnych na rzecz odzyskania niepodległości. Recytowane utwory literackie  pozwoliły nam zrozumieć rozterki i uczucia walczących o wolny kraj oraz przeżyć radość z tego, że nasza ojczyzna nie jest już niewolnicą. Dziewczyny z klasy VIII swoim tańcem w wymowny sposób zobrazowały tragizm rozbiorów. Równie wzruszający był  układ taneczny w wykonaniu uczennic klasy III. Dziękujemy za przygotowanie tego pięknego programu artystycznego panu Grzegorzowi Majdzie oraz paniom Danucie Szpiech i Elżbiecie Naleśnik.
         Szkolne obchody Dnia Niepodległości zakończył koncert pieśni patriotycznych. Wszyscy w radosnym nastroju  śpiewali najbardziej znane utwory np.: ,,Wojenko wojenko", ,,Pierwsza kadrowa", ,,Rozkwitały pąki białych róż” itp.  W wykonanie niektórych pieśni angażowały się całe zespoły klasowe. Oklaski zebrali również nauczyciele, którzy zaśpiewali ,,Ojczyzno ma”. W ten sposób Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Warze dała wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym ,,mamy szczęście żyć w tym momencie w kraju nad Wisłą.”

,, Żeby Polska była Polską"...

Utworzono dnia 10.11.2019, 19:51

ZAŁĄCZNIKI:

Utworzono dnia 10.11.2019, 20:14

"Rosja, Austria i Prusy na Polskę mieli chytre zakusy"